V ordinaci aplikujeme po dohodě s lékařem všechny dostupné vakcíny kromě očkování proti žluté zimnici. Mezinárodní očkovací průkaz vystavuje pouze oddělení cestovní medicíny.
Která očkování jsou povinná a pro jaká se můžete sami rozhodnout? Za jakých podmínek je můžete absolvovat jako plně hrazená pojišťovnou? Kdy si za vakcínu musíte připlatit a kdy si musíte uhradit celou její cenu? Připravili jsme pro vás stručný přehled…
Očkování můžeme rozdělit na:
- povinná, která jsou hrazená z veřejného zdravotního pojištěníbuď plošně, nebo rizikovým skupinám pojištěnců,
- nepovinná, leč přesto hrazená ve stanovených případech z veřejného zdravotního pojištění,
- nepovinná pojišťovnami nehrazená.
Pokud se sami rozhodnete pro některé očkování, které není hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, resp. na které se ve vašem případě úhrada nevztahuje, musíte si je zaplatit sami – vakcínu i její aplikaci. Nezapomeňte se ale podívat na webové stránky vaší zdravotní pojišťovny o možnostech čerpání příspěvků na očkování z fondu prevence.
Povinná očkování
Mezi pravidelná očkování podle vyhlášky o očkování proti infekčním nemocem patří očkování proti záškrtu, tetanu, dávivému kašli, invazivnímu onemocnění vyvolanému původcem Haemophilus influenzae b, přenosné dětské obrně a virové hepatitidě B, proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím a u rizikových dětí proti tuberkulóze.
Očkování probíhají podle očkovacího kalendáře v termínech stanovených vyhláškou.
Přečkování proti tetanu je v dospělosti doporučeno opakovat v intervalu 10-15 let .
Nepovinná hrazená očkování
Jako nepovinné očkování hrazené ve specifikovaných případech z veřejného zdravotního pojištění je možno v dospělosti absolvovat očkování:
- proti chřipce u vybraných skupin pojištěnců (plně hrazena vakcína VAXIGRIP TETRA, INFLUVAC TETRA);
- proti pneumokokové infekci u pojištěnců nad 65 let věku (plně hrazena vakcína PREVENAR 13);
- proti pneumokokové infekci u rizikových pojištěnců ( u pojištěnců od 2 do 65 let věku plně hrazena vakcína PNEUMOVAX 23);
- proti invazivním meningokokovým infekcím u rizikových pojištěnců (proti meningokoku ACWY plně hrazena vakcína MENVEO; proti meningokoku B plně hrazena vakcína BEXERO);
- proti invazivnímu onemocnění vyvolanému původcem Haemophilus influenzae typ b (plně hrazena vakcína HIBERIX);
- proti klíšťové encefalitidě u pojištěnců nad 50 let (plně hrazena vakcína FSME-IMMUN);
- proti onemocnění covid-19 (plně hrazeny veškeré vakcíny).
Skupiny osob, na které se vztahuje možnost absolvovat uvedená očkování jako pojišťovnou hrazené, stanoví zákon o veřejném zdravotním pojištění. To znamená, že tuto možnost nemají všichni pojištěnci.
Podmínkou pro úhradu z veřejného zdravotního pojištění je, že očkování bude provedeno ve smluvním zdravotnickém zařízení – většinou tedy u praktického lékaře. Hrazena je jak vakcína (v provedení nejméně ekonomicky náročném), tak její aplikace. Pokud si klient vybere vakcínu jinou než ekonomicky nejméně náročnou, musí si uhradit rozdíl v ceně vakcín; aplikaci hradí pojišťovna vždy.
To, která vakcína je ekonomicky nejméně náročnou variantou, vychází z rozdílu aktuálních cen jednotlivých vakcín a výše jejich úhrad pojišťovnou, což určuje Státní ústav pro kontrolu léčiv. Příslušnou částku zaplatí klient přímo na místě lékaři. Čerpat na tento doplatek příspěvek z fondu prevence není možné.
Doporučujeme
- Očkování proti klíšťové encefalitidě. Od roku 2022 mají toto očkování hrazené všichni pojištěnci starší 50 let, a to do výše ekonomicky nejméně náročné varianty očkovací látky. Dosud nebylo z veřejného zdravotního pojištění hrazeno vůbec.
- Očkování proti chřipce. Pojištěncům nad 65 let je plně hrazeno nepovinné očkování proti chřipce, a to v České republice všemi dostupnými vakcínami proti tomuto onemocnění.
Nárok na vakcínu proti chřipce pak mají také zdravotníci a další odborní pracovníci ve zdravotnictví. Ti mají vakcínu hrazenu pouze do výše ekonomicky nejméně náročné varianty očkovací látky.
Nadále zůstává, že očkování proti chřipce mají hrazeno z veřejného zdravotního pojištění (zákonem stanovené) čtyři skupiny pacientů bez věkového omezení. Nově do skupiny těchto rizikových pacientů byly zařazeny osoby, které mají před plánovaným chirurgickým odstraněním sleziny.
- Očkování proti pneumokokové infekci – u pojištěnců nad 65 let věku je plně hrazena vakcína PREVENAR 13, lepší ochranu zajišťuje vakcína PREVENAR 20, kterou doporučuji pro osoby mezi 50 a 65 lety a využít příspěvek pojišťoven z fondu prevence .
- Očkování proti černému kašli: doporučeno při prvním přeočkování v dospělosti proti tetanu u všech, dále ve 3. trimestru gravidity (28.- 36.týden + 4 týdny před očekávaným narozením dítěte i u členů rodiny. Očkování je hrazeno pacientem, v současnosti jsou vakcíny nedostupné pro očkování dospělých.
- Očkování proti RS virům a pásovému oparu pro starší nemocné – nákladné avšak velmi doporučené očkování pro rizikové skupiny.
- Očkování proti papilomavirům je vhodné pro muže i ženy až do věku 25 let , sníží riziko přenosu virů zidpovědných za vznik rakoviny děložního čípku.